Alpaki nie są zbytnio posłuszne. Prawdopodobnie przyjdą do ciebie, gdy potrząśniesz ich pojemnikiem na jedzenie, w przeciwnym razie są bardzo niezależnymi zwierzętami i wolą robić swoje. Więc czy można trenować alpakę? Właściwie tak, możesz, o ile ci ufają i czują się bezpiecznie. Ważne jest, aby czuły się bezpiecznie, ponieważ z natury łatwo się boją, mają bardzo dobrą pamięć i spędzają większość życia czując się zagrożone.
Cierpliwość to najważniejsza umiejętność!
Cierpliwość jest twoją największą zaletą podczas tresury alpaki. Strach jest ich naturalnym środowiskiem, a ich pierwszą reakcją na nowe rzeczy jest zwykle ucieczka. Pomaga, jeśli jest już przyzwyczajona do kantara, co jest wczesnym krokiem w kierunku zdobycia zaufania alpaki.
Najlepiej jest robić rzeczy łatwo i powoli. Podobnie jak wielu ludzi, alpaki wolą uczyć się małymi porcjami informacji , zamiast przyswajać wszystko podczas pierwszej sesji treningowej. Prowadź szkolenie stabilnie, a znacznie bardziej prawdopodobne jest, że otrzymasz szczęśliwą, pewną siebie alpakę, którą będziesz mógł ją bezpiecznie prowadzać.
Podziel rutynę treningową na małe części, aby mieć pewność, że każda sesja zakończy się pozytywnie, zamiast próbować zbyt wiele naraz i zniechęcać zwierzę. Ponownie, podobnie jak ludzie, alpaka, która miała złe doświadczenia, nie będzie chciała dalej trenować, na wypadek gdyby znowu coś poszło nie tak. Kiedy tracisz ich zaufanie, tracisz kontrolę, a cała dobra praca, którą razem wykonaliście, może być zniweczona.
Każde zwierzę jest wyjątkowe
Tak jak ludzie, każda alpaka jest wyjątkowa. Niektórzy są bardziej nieśmiali niż inni, niektórzy podejdą do ciebie, inni się ukryją. Kiedy już zauważysz te różnice i zaczniesz traktować je indywidualnie, będziesz znacznie lepiej dostrzegać, kiedy nadszedł czas, aby przestać lub zrobić coś nowego.
Alpaki uczą się w różnym tempie. Niektóre wchłaniają wiedzę szybciej niż inne. Są szczęśliwsze, gdy robią postępy we własnym tempie. Z drugiej strony, ponieważ są zwierzętami stadnymi, nie radzą sobie dobrze same. Miej ich przyjaciół i rodzinę na widoku, a staną się bardziej spokojne i bardziej chętne do nauki. Alternatywnie trenuj je w małych grupach.
Zwykle łatwiej jest tresować alpaki, gdy są odsadzone od piersi, ponieważ są bardziej chętne do prowadzenia i przyzwyczajone do władzy. Możesz trenować starsze alpaki, ale podobnie jak starego psa – lub starego człowieka – nie jest tak łatwo nauczyć je nowych sztuczek.
Pamiętaj, że każdy etap procesu szkolenia na kantar może zająć dość dużo czasu, po prostu dlatego, że te stworzenia nie dają łatwo zaufania. Musisz ciężko pracować, aby wygrać, a łatwo możesz stracić zaufanie na dobre, jeśli ich przestraszysz lub zirytujesz.
Upewnij się, że masz jedną grubą, miękką bawełnianą linę dla każdego zwierzęcia i bezpieczny słupek do przywiązania każdego zwierzęcia, rozstawiony tak, aby nie mogły się dotykać.
Jak można szkolić alpakę na kantar w 10 krokach ( sposób z wykorzystaniem dętki rowerowej lub gumy rehabilitacyjnej)
- Przygotować jedną dętkę rowerową lub gumę na zwierzę
- Zamocuj dętkę do słupka treningowego
- Dopasuj odpowiednio kantar każdego zwierzęcia, aby nie mogło się zranić ani uciec
- Zabierz jedną alpakę na miejsce treningowe, a następnie przywiąż linę prowadzącą do dętki węzłem szybkozamykającym, aby nie mogła się udusić ani uwolnić w nieodpowiednim momencie
- Upewnij się, że między słupkiem a kantarem jest około 1,5 m wolnej przestrzeni
- Odsuń się, ale nie odchodź. Prawdopodobnie zauważysz, że alpaka ciągnie, aby się uwolnić, ale im mocniej ciągnie, tym większa jest przeciwna siła z dętki
- Większość alpak szybko przekonuje się, że o wiele przyjemniej jest trzymać luźną linę prowadzącą. Jeśli Twoja alpaka tego nie robi i zatrzymuje się na napiętej linie, możesz delikatnie popchnąć zwierzę do przodu, aby zmniejszyć napięcie
- Teraz Twoja alpaka stoi spokojnie na luźnej smyczy, co oznacza, że możesz podejść do niej ostrożnie, puścić linkę, zdjąć kantar i puścić ją wolno
- Alpaka może nie zrozumieć za pierwszym razem. Jeśli po kwadransie nadal stoi, popchnij ją delikatnie do przodu, poluzuj linkę prowadzącą i puść. Drugi raz powinno być lepiej!
10. Kolejne sesje powinny być już łatwiejsze, bo alpaki to mądre zwierzęta i będą wiedziały, czego się spodziewać.