Alpaki Pluszaki
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
ALPAKI PLUSZAKI
+48 724 859 640 alpakipluszaki@gmail.com
Często zadawane pytania dotyczące zdrowia zębów alpaki. Hodowcy alpak są ciekawskimi ludźmi i zawsze zachęcamy do tego właściciela zwierzęcia aby obserwować wnętrze pyska alpaki, kiedy mam je otwarte. Odważniejsi mogą czasami zobaczyć, jak niepewnie przesuwają palcem po ostrych punktach, podczas gdy bardziej wrażliwi po prostu „uwierzą mi na słowo”. Nieuchronnie pojawia się wiele pytań, tutaj postaramy się odpowiedzieć na najczęściej spotykane z nich.
Ile zębów ma alpaka? Dorosły samiec alpaki ma 30-32 zęby. Samica może nie mieć ich tyle, ile zęby bojowe nie zawsze wyrzynają się. Tam są cztery rodzaje zębów znalezionych w jamie ustnej alpaka: siekacze, zęby bojowe, zęby przedtrzonowe i trzonowce (ryc. 1).
Co to są siekacze? Ryc. 1. Rysunek przedstawiający czaszkę dorosłego mężczyzny pokazując położenie zębów. Siekacze to sześć zębów z przodu jamy ustnej w dolnej szczęce (żuchwa). Zatykają się lub spotykają, z górną podkładką dentystyczną i są do koszenia trawy (Rys.2).
Co to są walczące zęby?
Zęby walczące to bardzo ostre zęby występujące w z każdej strony jamy ustnej za siekaczami. Alpaki mają sześć zębów bojowych (Ryc. 3), dwa komplety na górze i jeden na dole. One zazwyczaj wychodzą w wieku około trzech lat.
Czy alpaki mają zęby z tyłu pyska?
Tak. Z tyłu ust w obu górnych a dolnej szczęce to przedtrzonowce i trzonowce często określane jako zęby policzkowe (ryc. 4). Zęby policzkowe są ułożone tak, że górne i dolne zęby zazębiają się, tworząc wydajną powierzchnię szlifowania. Z dodatkiem śliny te zęby służą do żucia pokarmu aby konsystencja nadawała się do połknięcia.
Czy alpaki mają mleczne zęby?
Moja alpaka ma długie przednie zęby. Co powinniśmy z tym zrobić?
Zwierzęta z długimi siekaczami powinny mieć przycięte zęby. Alpaki z długim przodem zęby mają poważnie osłabioną zdolność do żucia. Opuchnięcia i siniaki często się pojawiają. Ryciny 6A, 6B, 6C i 6D przedstawiają siekacze przed i po przycięciu.
Czy zęby bojowe należy przycinać?
Dojrzałe samce mają na ogół duże, dobrze rozwinięte zęby bojowe przeznaczone do rozrywania i rozdarcia (ryc. 7A). Walczące samce mogą podczas walki wyrządzić przeciwnikowi poważne obrażenia w walce o dominację. Opiekunowie alpak również mogą być ugryzieni na tyle poważnie, że wymagają szwów. Jeśli dobro innych samców alpak lub bezpieczeństwo opiekunów jest zagrożone należy je przyciąć (Ryc. 7B).
Czy przycinaniem możemy uszkodzić zęby?
Wszystkie zęby mają wrażliwe nerwy i zaopatrzenie w krew, które można łatwo uszkodzić. Przycinanie powinno być wykonywane wyłącznie przez osobę wykwalifikowaną i przeszkoloną w zakresie korzystania z urządzenia i odpowiedniego sprzętu.
Moja alpaka ma obrzęk z boku szczęki. Co to jest?
Jakie problemy mają alpaki z zębami policzkowymi?
Podobnie jak siekacze, zęby policzkowe alpaki przez większość czasu wyrzynają się przez dziąsła , aż ząb się starzeje. Szybkość wyrzynania się zębów zależy od tego jak szybko ścierają się zęby. Jeśli zęby są zużyte nierównomiernie, nastąpi przerost i ostatecznie wbiją się w przeciwne dziąsło. Mówi się, że te przerośnięte zęby wypukłe i powodują silny ból gdy zwierzę gryzie. Ryc. 9 przedstawia a wypukły trzonowiec, który wytarł lukę między dwoma górnymi zębami trzonowymi. Kość jest również uszkodzona. Czasami stwierdza się wrzody na policzkach i języku, gdy krawędzie zębów są przerośnięte i ostre.
Skąd możemy wiedzieć, czy moje alpaki mają problemy z zębami?
Nieprawidłowości dentystyczne zwykle objawiają się jednym lub kilkoma widocznymi objawami. Regularna obserwacja i ocena ciała często pozwala wcześniej zidentyfikować drobne aby nie doprowadzić poważnych zmian. Siekacze można regularnie kontrolować wzrokowo wraz z ważeniem lub oceną kondycji ciała.
Poważne problemy z zębami trzonowymi są zwykle identyfikowane u samic w późnej ciąży lub laktacji, kiedy mają największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze w stosunku do ich metabolizmu.
Są to najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na problemy z zębami.
• Utrata kondycji ciała.
• Niechęć do jedzenia/Ból podczas żucia.
• Ślinienie się •
• Ropień szczęki/ Obrzęk wokół szczęki.
• Niepogodne zachowanie.
Jeśli dobrze poznasz swoje zwierzęta, zdasz sobie sprawę z wszelkich oznak które dadzą Ci wskazówkę, że twoja alpaka może mieć problemy zdrowotne. Kiedy patrzysz, jak się poruszają wokół, pasą się i przeżuwają pokarm, wkrótce nauczysz się ich normalnej rutyny i będziesz potrafił rozpoznać, które zachowanie może wskazywać na problem zdrowotny. To może być sposób alpaka trzyma głowę lub fakt, że stoi lub siedzi sama. Chodzić z nimi, usiąść razem z nimi i obserwować. Wszystkie zwierzęta są stworzeniami z przyzwyczajeniami i wkrótce nauczysz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze, że coś jest nie tak.