Alpaki Pluszaki

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

ALPAKI  PLUSZAKI

+48 724 859 640          alpakipluszaki@gmail.com

Co warto wiedzieć

 

Zanim podejmiesz decyzję o hodowli alpak.

 

- Zaplanuj odpowiednią powierzchnię pod wypas alpak na pastwiskach. Przyjmuje się że na 1 ha powinno przebywać do 15 sztuk alpak. Jest to odpowiednia wielkość aby zapewnić im stały dostęp do świeżej i dobrej jakości trawy.

- W hodowli niezbędne będą budynki dla alpak. Przy projekcie warto uwzględnić ilość kojcy, dostosowanych do samców, samic i ewentualnych izolatek.

-   Ze względu  na stałą obserwację stada i opiekę nad nimi trzeba mieć do pomocy drugą osobę

- Alpaki to zwierzęta dzikie i z pewnością nie można ich porównywać z psem czy kotem. Raczej nie 

będą reagować na sygnały zewnętrzne, nie będą dawały się tulić czy głaskać. Generalnie one tego nie lubią. Można oczywiście pewne elementy wypracować u nich ale nigdy nie będą to zwierzęta domowe.

- Praca fizyczna przy alpakch to codzienność. Sprzątanie odchodów zarówno w pomieszczeniach jak i na wybiegach może nie dla wszystkich jest przyjemnością ale jest niezbędne do utrzymania higieny.

- Stała obserwacja zachowań zwierząt pozwala zapobiegać rozwoju niepożądanych chorób. Alpaki pokazują bowiem swoje objawy chorobowe w momencie kiedy jest już późno na leczenie. Dlatego bardzo ważnym elementem jest poznanie osobowości wszystkich w stadzie i przeciwdziałanie ewentualnego rozwoju choroby.

-  Należy pamiętać że podczas leczenia tych zwierząt rachunki niejednokrotnie mogą być wysokie. Trzeba liczyć się z tym w zabezpieczeniu poduszki finansowej a sam proces leczenia bywa frustrujący. Podczas wykonywania zabiegów wymaga też od nas odpowiedniej sprawności fizycznej. Alpaki stawiają opór a zwierzę (np. o wadze 70 kg) potrafi wykrzesać z siebie moc energii niewspółmiernej do naszej.

-  W przypadku hodowli skierowanej na rozród wymagana jest dodatkowa wiedza i doświadczenie. Krycie, żywienie, porody, chów cria oraz inne aspekty związane z rozrodem to dodatkowy etap w hodowli.

-  Warto przed podjęciem decyzji zakupu alpak odwiedzić istniejące hodowle oraz odbyć szkolenie celem zdobycia podstawowej wiedzy

- Ponosisz etyczną i prawną odpowiedzialność za zapewnienie optymalnego dobrostanu i prawidłowych praktyk hodowlanych wszystkim zwierzętom w Twoim gospodarstwie.

Pomimo dużej wiedzy niezbędnej do hodowli oraz zaangażowania w ich chowie alpaki dają  niespotykaną ilość endorfin i poczucie swobody przebywania wśród cudownych zwierząt. Bliski kontakt z naturą wynagrodzi nam codzienną pracę z przesympatycznymi pluszakami.